חיפוש
  • קובי חן מגשר

מהו גישור עסקי

עודכן ב: מרץ 29תגיות : # גישור # מגשר # קובי חן # יישוב סכסוכים# גישור עסקי# סכסוך עסקי# פירוק עסקי# פירוק שותפות


לפני שכל מגשר עסקי פונה להבין על מה נסוב הסכסוך העסקי, עליו להבין האם כל הצדדים הנוגעים לסכסוך ולחילוקי הדעות העסקיים, מעוניינים בלב שלם השתמש בשירותיו של מגשר ניטרלי, כחלופה מרכזית לאפשרויות הנוספות שהחוק בישראל מאפשר להם.


סכסוכים עסקיים שבהם אחד הצדדים אינו שלם עם ההתקשרות עם מגשר עסקי ניטרלי, יהיו כאלו שהמגשר יצטרך לבנות תחילה אמון עם הצד הסקפטי, (לבטח אם בעבר אותו צד פעל בדרכים אחרות שהניבו לו תוצאות רצויות), גם אם אמון זה יושג לאחר עמל רב והוצאות כספיות נוספות.


הצדדים המגיעים לגישור עסקי, מצידם, להתרכז בנושא המחלוקת עצמה ולא להפוך אותה לנקודת התחלה אשר תהרוס כל חלקה טובה אחרת בעסק. כאן יכולותיו של המגשר העסקי באותו לידי ביטוי והוא חייב לבודד את המחלוקת משאר פעילות העסק, על אחת כמה וכמה אם העסק פועל בצורה יעילה וממשיך להניב הכנסות.

כמו בתהליכי גישור אחרים, גם כאן רצוי שהמגשר העסקי ייפגש עם כל צד בנפרד. ישמע ממנו את עמדותיו, כיצד הוא חווה את הסכסוך והמחלוקת ועד כמה הוא מוכן לוותר ולהגיע לעמק השווה בשביל לפתור את הנושא. פגישת המגשר העסקי עם כל צד, בונה לו תמונה ברורה הממפה בצורה מסודרת, מהן הנקודות הקריטיות לפתרון ומהן הנקודות החזקות עליהן יכול להתבסס ולהוביל לפתרון.


באילו מקומות התערבותו של מגשר עסקי יעילה? למגשר העסקי, במקרים בהם נדרש לשמש כמגשר. אופי האנשים, החברה והעסקים, סוג הסכסוך, סכומי הכסף הנוגעים לסכסוך ומאפיינים נוספים הופכים כל מקרה לייחודי ואחר ממקרים אחרים מהעבר. מנגד, קובי חן מגשר וצוותו יודעים כיצד לגשת לסכסוכים ומחלוקות עסקיות הנוגעים לנושאים שונים.


גישור עסקי בין שותפים לא פעם המגשר העסקי מתפנה להעניק שירותי גישור בתוך בית עסק אחד שבו השותפים אינם מוצאים מכנה משותף ושאלת פירוק שותפות עולה על הפרק. לא פעם פירוק השותפות מהווה את הצעד הנכון והבריא לעסק, כשחלק מהשותפים או כולם מגיעים לנקודת זמן שבה שאיפותיהם משתנות או הדרך שבה הם רוצים לנהל את העסק שלהם, איננה חופפת כמו בעבר עם שאר השותפים.


אצל שותפים ישנה משמעות רבה להתערבותו של מגשר עסקי, בשל העובדה שעצם השותפות העסקית שלהם, בנויה על קרקע משותפות וחזון דומה אשר הביא אותם מלכתחילה לשתף פעולה. לכן, במקרים של מחלוקת הבחירה בפירוק השותפות היא על פניו, הבחירה הקלה והנוחה יותר כשיש פחד וחשש של הצדדים לבחון לעומק עם גורם ניטרלי, כיצד ניתן להגיע שוב לעמק השווה ולייצב את הספינה.


יתרון נוסף שיש בכניסה של מגשר עסקי בנקודת הזמן שבה השותפים חושבים על פירוק, היא בכך שתהליך זה אינו מחייב אף אחד מהצדדים ואינו חייב להמשיך ולהתקיים עד שיצא עשן לבן. לכל צד, בכל נקודת זמן של הגישור, קיימת הזכות לבחור ולחדול מתהליך זה, כשצעד זה לא נתון לשום סנקציות מאף גורם. יתרון בולט נוסף הוא בכך שתהליך זה נעשה מתחת לרדאר, כשרק השותפים והמגשר העסקי יודעים עליו והוא לא נחשף או מתועד ברשומות כאלו ואחרות.


ההחלטה על פירוק העסק התקבלה. גם כאן נצטרך מגשר עסקי? זה לא סוד שבכל שנה בישראל עשרות אלפי עסקים נסגרים מסיבות כאלו ואחרות. חלק מהעסקים שנסגרים כוללים גם משרות של עשרות ומאות עובדים, כשמי שעמד בראשם היו מספר אנשים, שאכן מסכימים על תהליך של פירוק עסקים, אך מאותה נקודה, קיימת ביניהם מחלוקת כיצד הדבר יתנהל.

פירוק של עסק כולל החלטות רבות שעל השותפים לקבל. בין היתר עליהם לקבוע מה קורה עם הנכסים של העסק, לאילו חברות או עסקים יעבירו את הטיפול בלקוחות קיימים, כיצד לחלק בין השותפים את הכספים שנותרו וכמובן לתת את הדעת לגבי התחייבויות כספיות שנותרו בעסק. החלטות אלו ואחרות הן מקור לחילוקי דעות רבות בין השותפים שהחליטו על פירוק העסק, אך אינם מסכימים כיצד הדבר יתממש הלכה למעשה.

גם בתהליך זה יהיה על המגשר העסקי להכין את שיעורי הבית. ללמוד אודות המחויבויות העתידיות שיש לעסק, להכיר את נכסיו, להיחשף להסכמי השותפות שנחתמו בתחילת הדרך וכמובן רק אחרי כל אלו להיפגש בנפרד עם כל צד ולשמוע עמדתו בנושא. עליו גם להבהיר לצדדים שאם לא יגיעו לעמק השווה בתהליך הגישור, הדרך למאבקים משפטיים ארוכה ומייגעת והיא בהחלט איננה כדאית.


העסק והארגון חי וקיים. גם במקרים אלו נזדקק למגשר עסקי? ישנם גם עסקים אשר מצליחים לפעול במשך שנים בצורה בריאה ונכונה. לרוב, עסקים אלו גם גדלים מידי שנה ותחום אחריותם ופעילותם מתרחב והעבודה נעשית רבה ומורכבת יותר. אותה הצלחה והתרחבות מביאה לפתחם של הבעלים את הצורך בקבלת החלטות באופן תכוף יותר, כשכל החלטה הופכת משמעותית יותר מבעבר.


במסגרות עסקיות ומסגרות אחרות בהן מתקבלות החלטות משמעותיות תדיר, חלים מקרים והבעלים אינם רואים עין בעין והם יחדיו מתקשים לקבל החלטה אחת. במסגרות בהם יש נוהל מסודר אשר קובע, למשל, שבהצבעת רוב החלטה מתקבלת, הדבר מאפשר לאותו ארגון ליישם החלטות גם אם דמויות משמעותיות בארגון חושבים אחרת. מנגד, ישנם מצבים בהם נוצר מצב אשר בתוך ארגון עסקי עצמו יש קושי להגיע להחלטה משותפת ולכן אותו גוף בוחר להשתמש במגשר עסקי אשר יוכל להעניק שירות של גישור בארגון.


אלו העוסקים בתחום הגישור נדרשים לא פעם לגשר בין שותפים לעסק, במקרים בהם השותפים הגיעו לאי הסכמה שעלולה לסכן את העסק והשותפות עצמה. גישור שותפות התגלה רבות כאקט כדאי ובו יתרונות רבים.

גישור בפירוק שותפות חלק מפעילותו של קובי חן מגשר, כוללת גם גישור בין שותפים. בין שירותיו השונים תמצאו גם גישור במקרים של פירוק שותפות בעסק, פירוק שותפות בזכיינות ואף פירוק שותפות בחברה. קובי חן מגשר  בין שותפים המעוניינים לסיים את דרכם המשותפת. המגשר מתאפשר לשותפים החדשים, שלא פעם אינם מכירים לעומק, לגבש יחד את הבסיס לפירוק החברה המשותפת שלהם. חלוקת התפקידים והאחריות של כל שותף, חלוקת הרווחים והמשכורות או כל היבט אחר שבו הם בטוחים שיגיעו להבנות בצורה טובה וקלה יותר יחד.


מהם היתרונות הבולטים בגישור לשם פירוק שותפות עסקית? את יתרונות הגישור בפירוק שותפות עסקית ניתן לציין תוך התייחסות למספק נקודות חשובות. ישנם מקרים ובהם שותפים עסקיים המגיעים לגישור, כשבידם ההחלטה לפרק את השותפות ביניהם, מגלים בתוך תהליך הגישור כי עמדותיהם אינן כה רחוקות כפי שחשבו והרגישו. במסגרת תהליך הגישור ובעזרת מגשר מקצועי, מנוסה ומיומן, הופך הגישור מכלי שהיה אמור לעזור להם לסיים השותפות בצורה קלה ומכובדת כפי שחשבו תחילה, לכלי שבו ניתן להתחיל תהליך של הבראה וחידוש היחסים. המגשר תפקידו להראות לצדדים שאולי עוד קיימת אצלם קרקע יציבה וטובה להמשך השותפות ואף למצוא יחדיו, דרכים חדשות לייצב את העסק שלהם.


תהליך לא מחייב על כל השותפים העסקיים להבין שבחירה בגישור שותפות אינה מהווה איזושהי התחייבות נוספת. מהלך הגישור אינו יחייב, למשל, את אחד השותפים להסכים להחלטה שתתקבל על פי הצבעת רוב. מטרת הגישור היא להביא בסופו של תהליך להסכמה מלאה של כל הצדדים, כשלכל צד שמורה הזכות המלאה לעצור ולא להמשיך בתהליך. זכות זו מהווה יתרון נוסף שיש בניגוד למסגרות אחרות אליהן השותפים יכולים לפנות כגון, בורר שפסיקתו מחייבת את כל הצדדים וכמובן בית המשפט עצמו.


שמירה על דיסקרטיות חשוב להבהיר שתהליך של גישור שותפות, לבטח אם מדובר על פירוק השותפות אינו קובע בהכרח שהדבר יביא את העסק לחדול מפעילותו. לא פעם מטרת הגישור היא להביא להיפרדות של אחד מהשותפים, כשהעסק עצמו ממשיך לפעול ולצמוח, כשישנם גם מקרים ובהם רוצים כל השותפים לעזוב את העסק, אך מעוניינים למכור אותו לאיש או אנשי עסקים אחרים ועל כן רוצים לשמור על המוניטין שלו.פעילות של גישור בין שותפים היא כמובן תהליך דיסקרטי עם חיסיון מוחלט ואין כל סיבה שיגיע לאוזניהם של הלקוחות בעסק, הספקים, תקשורת, מתחרים ועוד. השמירה על הדיסקרטיות בכל הנוגע לגישור בין השותפים שומרת על שמו של העסק. חילוקי דעות בין השותפים אשר יגיעו לאוזניהם של אחרים עלולים להביא לפגיעה בעסק הן בטווח הקצר שיתבטא בנטישתם של לקוחות וספקים והן בטווח הארוך בפגיעת שמו של העסק  ויצירת מוניטין של עסק רעוע.

חסכון בהוצאות חשוב שהשותפים לעסק יכירו בכך שהבחירה בגישור היא בחירה חכמה ונבונה גם בכל הנוגע להוצאות. השימוש בשירותיו של מגשר, יבטיחו לשותפים העסקיים חסכון רחב בהוצאות לעומת החלופות היקרות הרבה יותר – תשלום לעורכי דין בכל צד, הוצאות הנוגעות לדיונים בבתי משפט ובזבוז ימי עבודה ותפוקה למען אותו סכסוך ופעילות הפירוק במסגרת בית המשפט. 
קובי חן מגשר ומיישב סכסוכים יוכל לסייע בכל מחלוקת אשר היא.81 צפיות

צור קשר

פרטי קשר

ניווט באתר

קישורים

נייד:050-8312222

טלפון: 073-3744685

תובל 34 רמת גן 

  • LinkedIn